Menu
Home Page

Governors

Welcome to our Governors’ section.   Please find below details of how our Governing body is structured, including the names, categories and responsibilities for each Governor.  We have also provided a Register of Governor Interests for your information.

 

If you would like to contact the governors, please do so by either telephoning or emailing the school.

 

Name

Category of Governor

Committee Membership

Tina Hosford

Headteacher

Education,

Resources

Salaries

Faith Marsden

Foundation

Education

Resources,

Salaries (Chair)

Rev Caroline Hallett Foundation

Education (Chair)

Salaries

David Sandford Staff Education

Jason Embery

Parent

Resources

Vacancy Parent  

Wayne Mayes

Co-Opted

Resources (Chair)

Mark Van de Lande

Co-Opted

Resources

Vacancy

Co-Opted

 

Jenny Antill

Co-Opted

Resources

Salaries Appeals

 

 

Name

 

Category of

Governor

 

Appointed by

which body

Term of

Office

 Started  

Term of

Office Ends

Committee

Membership

Position of

Responsibility

All relevant

Business interests

Member of another

Governing Body

Any relation to Staff members?

 

Tina Hosford

 

Headteacher

 

By virtue of office

01/09/2013

 

Education,

Resources

Salaries

 

None

No

None

 

Faith Marsden

 

Foundation

LGB

01/03/2016

29/02/2020

Education

Resources,

Salaries (Chair)

RE

HTs Perf Review

Behaviour for Learning

Attendance

None

No

None

 

Jason Embery

 

Parent

LGB

25/09/2018

24/09/2022

Resources

 

Health & Safety

Maths

None

No

Yes

Wayne Mayes

Co-Opted

 

LGB

 

25/09/2018

24/09/2022

Resources

(Chair)

Assessment

None

No

Yes

 

Rev Caroline Hallett

 

Foundation

By virtue of

office

01/01/2010

 

Education (Chair)

Salaries

Safeguarding/LAC

HTs Perf Review

Collective Worship

None

Acton CEVC Primary School

None

 

David Sandford

 

Staff

LGB

20/10/2014

31/10/2022

Education

 

None

No

None

 

Jenny Antill

 

Co-Opted

LGB

19/10/2015

18/10/2021

Resources

Salaries Appeals

GDPR

E-Safety

None

No

None

Mark Van der Lande

Co-Opted

LGB 29.10.2020

28.10.2024

Resources

 

 

 

 

 

 

Top